Loading...
 735 838 598
  info@mayonatural.cz

Vědecky potvrzeno!

30.10.2022 10:55

Vědecky potvrzeno!

Bambusové uhlí pomáhá zlepšovat kvalitu vzduchu


Přestože si to neuvědomujeme, častokrát je ovzduší v našem domově znečištěno několikanásobně více než venku. Již v roce 2002 se vědecký tým z Nagaoka University of Technology pod vedením profesora Takashi Asada zabýval výzkumem znečištění ovzduší v obytných prostorách populace v Japonsku. Japonsko se jako země vyznačuje vysokým znečištěním ovzduší v bytech i domech. Centrem jejich výzkumu se stalo bambusové uhlí moso, které je hlavní součástí našeho přírodního čističe. Výsledkem studie bylo, že bambusové uhlí dokáže účinně pracovat s chemikáliemi, které se uvolňují do ovzduší.

Výzkum s názvem Science of Bamboo Charcoal: Studie na Carbonizování Temperature of Bamboo Charcoal and Removal Capability of Harmful Gases představuje přímý důkaz, který podporuje naše slova o čistících účincích bambusového uhlí a představuje také materiál, který můžete prostudovat. Studie se zabývala několika druhy chemických látek, které se běžně uvolňují v místnostech při různých teplotách.

 
Problém jménem VOC

Těkavé organické látky (VOC) je souborné označení látek, které se vlivem měnící teploty uvolňují v našem domově z různých materiálů. Mezi nejznámější příklady těkavých organických látek VOC patří:

formaldehyd (uvolňuje se především z nábytku)
benzen (objevíme ho v barvě ale i v čistících prostředcích či kosmetice)
toluen (koberce z umělých vláken či barvy)
xylen (těsnicí pěny či čalounění na vaší sedačce)
amoniak nebo trichlorethylen, které se objevují v čističích či nátěrech
Takto bychom mohli pokračovat ještě dále až bychom se dostali k závratnému číslu 400 látek, které vás ohrožují na denní bázi.

 
Jsou nebezpečné!

V koncentraci, ve které se zmíněné VOC látky nacházejí v domácnosti, je nemáme šanci zachytit. Uvolňují se při různé teplotě, jsou bezbarvé a při dané koncentraci i bez zápachu. To však neznamená, že svou přítomností neovlivňují naše smyslové orgány a nezpůsobují poškození nervové soustavy, dráždění smyslových orgánů a sliznic a v akutních případech to může vést i k otravě.

 
Výsledek studie

Vědci se na závěr studie dopracovali ke zjištění, že bambusové uhlí je výborným bojovníkem proti VOC, mezi něž patří formaldehyd, amoniak a mnohé jiné, a díky svým skvělým vlastnostem se může používat jako absorbant. Podle jedné ze studií EPA může být znečištění ve vnitřních obytných prostorách až o 70% vyšší než venku. V Japonsku mají pro citlivost organismu způsobené znečištěním domácího ovzduší i vlastní termín - Sick Building Syndrome vzniká jako reakce organismu na znečištění ovzduší a projevuje se jako deprese či přecitlivělost nejen ke chemickým ale i biologickým podnětům.